Below are the names of candidates and their party affiliation,
based on the results of the 2017 Municipal Primary Election.

This is not a comprehensive list. The deadline for minor-party and independent candidates to file paperwork to be on the November 7 ballot is August 1.

Democratic candidates are listed first because we have a Democratic governor.

Lehigh County

Judicial candidates (Common Pleas Judge; Magisterial District Judges)

Allentown City

Allentown School District

Boroughs:  Alburtis;  Catasauqua;  Coopersburg; Coplay;  Emmaus;  Fountain Hill; Macungie;  Slatington

Townships:  Hanover    Heidelberg    Lower Macungie    Lower Milford     Lowhill    Lynn  
North Whitehall    Salisbury   South Whitehall    Upper Macungie    Upper Milford   
Upper Saucon    Washington    Weisenberg    Whitehall

 

LEHIGH COUNTY

Brief outline of responsibilities of elected county officials

 

LEHIGH COUNTY EXECUTIVE: 4-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Phillips Armstrong  (Whitehall Township)

 

REPUBLICAN

    Brad Osborne  (South Whitehall Township)

 

LEHIGH COUNTY COMMISSIONER: 4-year term; vote for one

All 2017 candidates for County Commissioner are running from five districts, one per district

The map of County Commissioner districts can be found in this page:
https://www.lehighcounty.org/Departments/Commissioners

DISTRICT 1

DEMOCRATIC

    Bob Elbich

 

REPUBLICAN

    Marc J. Grammes

DISTRICT 2

DEMOCRATIC

    Shoaib Chaudhary

 

REPUBLICAN

    Percy H. Dougherty

DISTRICT 3

DEMOCRATIC

    Amy Zanelli

 

REPUBLICAN

    Robert E. Smith Jr.

DISTRICT 4

DEMOCRATIC

    Geoffrey Brace

DISTRICT 5

REPUBLICAN

    Nathan Brown

JUDICIAL CANDIDATES

LEHIGH COUNTY JUDGE OF THE COURT OF COMMON PLEAS

Vote for one; 10-year term, reelection by retention ballot.

Any sitting judge whose term ends this year and who wishes to be re-elected will have her or his name on the November ballot for retention (a YES or NO vote).

Candidates for judge may cross-file to be on the ballots of both the Democratic Party
and the Republican Party.

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

    Melissa Pavlack (North Whitehall Township)

 

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE

6-year term; vote for one

 

DISTRICT 31-1-04
(Allentown Wards 2, 12 and 19)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

    David Howells Jr.

 

DISTRICT 31-1-05
(Allentown Wards 14 & 15, Catasauqua Borough and Hanover Township)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

    Michael D. D’Amore

 

DISTRICT 31-1-06
(Bethlehem Wards 10, 11, 12 and 13, Fountain Hill Borough)

DEMOCRATIC

    Wayne Maura

 

DISTRICT 31-1-08
(Allentown Ward 16 and Salisbury Township)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

    Michael J. Pochron (Salisbury Township)

 

DISTRICT 31-2-03
(Emmaus Borough, Macungie Borough and Lower Macungie Township Districts 3, 8 and 9)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

    Donna R. Butler

 

DISTRICT 31-3-01
(Slatington Borough, Heidelberg, Lowhill, Lynn, Washington and Weisenberg Townships)

DEMOCRATIC

    Tom Creighton (Lynn Township)

 

REPUBLICAN

    Angelique Papay Bailey (Washington Township)

 

DISTRICT 31-3-02

(Alburtis Borough, Lower Macungie 1, 2, 4, 5, 6, 7, 10 and Upper Macungie Townships)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

    Michael Faulkner

 

CITY OF ALLENTOWN

CITY COUNCIL 4-year term; vote for four

DEMOCRATIC

    Daryl L. Hendricks

    Cynthia Mota

    Ed Zucal

    Julio A. Guridy

 

CITY COUNCIL:  2-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Courtney A. Robinson

 

REPUBLICAN

    Louis J. Hershman

 

MAYOR: 4-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Ed Pawlowski

 

REPUBLICAN

    Nat Hyman

 

CITY CONTROLLER: 4-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Jeff Glazier

 

ALLENTOWN SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTORS: 4-year term; vote for four

DEMOCRATIC

    Cheryl Johnson Watts

    Lisa A. Conover

    Sara Jane Brace

    Phoebe D. Harris

 

REPUBLICAN

    Robert Walker

    Sara Jane Brace (cross-filed)

 

BOROUGHS in Lehigh County

ALBURTIS

MAYOR: 4-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Kathleen Palmer

BOROUGH COUNCIL: 4-year term; vote for three

DEMOCRATIC

    Kathleen Raines

    Hector Vazquez

 

REPUBLICAN

    Steven R. Hill

    John J. Aleszczyk

BOROUGH COUNCIL: 2-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Vanessa Taggart

 

CATASAUQUA

MAYOR: 4-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Barbara A. Schlegel

BOROUGH COUNCIL: 4-year term; vote for three

DEMOCRATIC

    Deb Mellish

    Christine Weaver

    Vincent Smith

COOPERSBURG

MAYOR: 4-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Gary Hovis

BOROUGH COUNCIL: 4-year term; vote for four

DEMOCRATIC

    Benjamin Craig

    Robert Van Ingen

 

REPUBLICAN

    Paul Dietz

    Joe Ellenberger

    Dennis Michael Balascak

COPLAY

MAYOR: 4-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Dean Molitoris

BOROUGH COUNCIL: 4-year term; vote for four

DEMOCRATIC

    Stephen J. Burker

    Louis L. Bodish

    Charles Sodl

    Carl Luckenbach

EMMAUS

MAYOR: 4-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Lee Ann Gilbert

BOROUGH COUNCIL: 4-year term; vote for three

DEMOCRATIC

    Shana Baumgartner

    Roy D. Anders Jr.

 

REPUBLICAN

    Brent Labenberg

FOUNTAIN HILL

MAYOR: 4-year term; vote for one

No candidates

BOROUGH COUNCIL: 4-year term; vote for four

DEMOCRATIC

    Helen M. Halleman

    Lawrence E. Rapp

 

REPUBLICAN

    Philip Trabel

MACUNGIE

MAYOR: 4-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Cynthia Bogert

 

REPUBLICAN

    Ronald Conrad

BOROUGH COUNCIL: 4-year term; vote for four

DEMOCRATIC

    Barry Bloch

 

REPUBLICAN

    Roseann C. Schleicher

    John Yerman

    Alma Akinjiola

SLATINGTON

MAYOR 4-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Walter Niedermeyer

BOROUGH COUNCIL: 4-year term; vote for three

DEMOCRATIC

    Michael J. Brogan Sr.

    Melvin R. Gildner

 

REPUBLICAN

    Jon W. Rinker

BOROUGH COUNCIL: 2-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Michael J. Brogan Sr.

LEHIGH COUNTY TOWNSHIPS

 

HANOVER TOWNSHIP

TOWNSHIP COUNCIL: 4-year term; vote for three

DEMOCRATIC

    Bruce E. Paulus

 

REPUBLICAN

    H. Curtis Wegfahrt

    Bob Heimbecker

HEIDELBERG TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Steve Bachman

TOWNSHIP SUPERVISOR: 2-year term; vote for one

 

REPUBLICAN

    Jonathan Jakum

LOWER MACUNGIE TOWNSHIP

TOWNSHIP COMMISSIONER: 4-year term; vote for three

REPUBLICAN

    Ron Beitler

    Richard V. Ward

    Brian Higgins

LOWER MILFORD TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Donna Wright

LOWHILL TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Richard Hughes

LYNN TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Justin N. Smith

NORTH WHITEHALL TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Dennis E. Klusaritz

 

REPUBLICAN

    Steve Pany

 SALISBURY TOWNSHIP

TOWNSHIP COMMISSIONER, 2nd Ward: 4-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    James Seagreaves

 

TOWNSHIP COMMISSIONER, 4th Ward: 4-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Rodney C. Conn

SOUTH WHITEHALL TOWNSHIP

TOWNSHIP COMMISSIONER: 4-year term; vote for two

DEMOCRATIC

    Mark Pinsley

 

REPUBLICAN

    Christina Tori Morgan

    Thomas J. Johns

 

UPPER MACUNGIE TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Kathy Rader

UPPER MILFORD TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for one

DEMOCRATIC

    Joyce K. Moore

UPPER SAUCON TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for two

REPUBLICAN

    Dennis Benner

    Patrick M. Leonard

WASHINGTON TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Timothy M. O’Brian

WEISENBERG TOWNSHIP

TOWNSHIP SUPERVISOR: 6-year term; vote for one

REPUBLICAN

    Linda Gorgas

WHITEHALL TOWNSHIP

TOWNSHIP COMMISSIONER: 4-year term; vote for three

DEMOCRATIC

    Shawn E. Clary

    Thomas Slonaker

    Joseph J. Marx Jr.

 

REPUBLICAN

    Ron Sterner

    Antonio A. Pineda

    Kerry S. Kramer