This list contains only the names of candidates for decision-making positions.

Others, such as tax collectors, auditors, and local election officials are also running for election.

In all cases, Democrats are listed before Republicans because the current Governor of Pennsylvania
is a Democrat. The candidates are listed in ballot order.

 

JUDGE OF THE COURT OF COMMON PLEAS

(Vote for one; 10-year term, reelection by retention ballot)

Candidates for judge may cross file to be on the ballots of both the Democratic Party and the Republican Party.

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Melissa Pavlack

(North Whitehall Township)

COUNTY EXECUTIVE

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

Phillips Armstrong

REPUBLICAN

Brad Osborne

(South Whitehall Township)

Glenn Eckhart

(Salisbury Township)

COUNTY COMMISSIONER

https://www.lehighcounty.org/Portals/0/generalImages/commish/CommDist.jpg

Only district commissioners are elected this year

(Vote for one; 4-year term)

District 1

DEMOCRATIC

Bob Elbich

REPUBLICAN

Marc J. Grammes

District 2

DEMOCRATIC

Shoaib Chaudhary

REPUBLICAN

Percy H. Dougherty

(Lower Macungie Township)

District 3

DEMOCRATIC

Dennis LeRoy Pearson

Basilio Bonilla Jr.

Amy Zanelli

REPUBLICAN

Robert E. Smith Jr.

District 4

DEMOCRATIC

Geoffrey Brace

REPUBLICAN

No candidates

District 5

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

John Donches

(Emmaus)

Nathan Brown

(Emmaus)

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE

Candidates for MDJ may cross file to be on the ballots of both the Democratic Party and the Republican Party. They are listed below according to the Democratic ballot order.

(Vote for one; 6-year term)

MAGISTERIAL DISTRICT 31-1-04

(Allentown Wards 2, 12 and 19)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

David Howells Jr.

MAGISTERIAL DISTRICT 31-1-05

(Allentown Wards 14 & 15, Catasauqua Borough and Hanover Township)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Michael D. D’Amore

MAGISTERIAL DISTRICT 31-1-06

(Bethlehem Wards 10, 11, 12 and 13, Fountain Hill Borough)

DEMOCRATIC

Wayne Maura

REPUBLICAN

No candidates

MAGISTERIAL DISTRICT 31-1-08

(Allentown Ward 16 and Salisbury Township)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Michael J. Pochron

Kyle B. Miller

MAGISTERIAL DISTRICT 31-2-03

(Emmaus Borough, Macungie Borough and Lower Macungie Township Districts 3, 8 and 9)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Donna R. Butler

MAGISTERIAL DISTRICT 31-3-01

(Slatington Borough, Heidelberg, Lowhill, Lynn, Washington and Weisenberg Townships)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Robert W. Williams

Preston S. O’Connor

Tom Creighton

Angelique Papay Bailey

MAGISTERIAL DISTRICT 31-3-02

(Alburtis Borough, Lower Macungie 1, 2, 4, 5, 6, 7, 10 and Upper Macungie Townships)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Michael Faulkner

CITY OF ALLENTOWN

MAYOR

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

Charles F. Thiel

Joshua Siegel

Siobhan Sam Bennett

David S. Jones Sr.

Ed Pawlowski

Ray O’Connell

Nathan L. Woodring

REPUBLICAN

Nat Hyman

Luiz Garcia

CITY COUNCIL

(Vote for not more than four; 4-year term)

DEMOCRATIC

Ed Zucal

John Rosario

Eugene McDuffie

Jessica Lee Ortiz

Daniel A. Buglio

Kenneth P. Heffentrager

Cynthia Mota

Julio A. Guridy

Daryl L. Hendricks

REPUBLICAN

No candidates

CITY COUNCIL

(Vote for one; 2-year term)

DEMOCRATIC

John Rosario

Courtney A. Robinson

REPUBLICAN

Louis J. Hershman

CITY OF BETHLEHEM

(All Petitions are Filed in Northampton County)

BOROUGHS

ALBURTIS

MAYOR

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

Kathleen Palmer

REPUBLICAN

No candidates

COUNCIL

(Vote for not more than three; 4-year term)

DEMOCRATIC

Hector Vazquez

Kathleen Raines

REPUBLICAN

Steven R. Hill

John J. Aleszczyk

COUNCIL

(Vote for one; 2-year term)

DEMOCRATIC

Vanessa Taggart

REPUBLICAN

No candidates

CATASAUQUA

MAYOR

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Barbara A. Schlegel

COUNCIL

(Vote for not more than three; 4-year term)

DEMOCRATIC

Deb Mellish

Alfred A. Regits

Christine Weaver

Vincent Smith

REPUBLICAN

No candidates

COOPERSBURG

MAYOR

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Gary Hovis

COUNCIL

(Vote for not more than four; 4-year term)

DEMOCRATIC

Benjamin Craig

Robert van Ingen

REPUBLICAN

Joe Ellenberger

Paul Dietz

Dennis Michael Balascak

COPLAY

MAYOR

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

Dean Molitoris

REPUBLICAN

No candidates

COUNCIL

(Vote for not more than four; 4-year term)

DEMOCRATIC

Louis L. Bodish

Carl Luckenbach

Charles Sodl

Stephen J. Burker

REPUBLICAN

No candidates

EMMAUS

MAYOR

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Lee Ann Gilbert

COUNCIL

(Vote for not more than three; 4-year term)

DEMOCRATIC

Roy D. Anders Jr.

Shana Baumgartner

REPUBLICAN

Brent Labenberg

FOUNTAIN HILL MAYOR

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

No candidates

COUNCIL

(Vote for not more than four; 4-year term)

DEMOCRATIC

Helen M. Halleman

Lawrence E. Rapp

REPUBLICAN

Philip Trabel

MACUNGIE

MAYOR

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

Cynthia Bogert

REPUBLICAN

Ronald Conrad

COUNCIL

(Vote for not more than four; 4-year term)

DEMOCRATIC

Barry Bloch

REPUBLICAN

Roseann C. Schleicher

Alma Akinjiola

John Yerman

SLATINGTON

MAYOR

(Vote for one; 4-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Walter Niedermeyer

COUNCIL

(Vote for not more than three; 4-year term)

DEMOCRATIC

Michael J. Brogan Sr.

Melvin R. Gildner

REPUBLICAN

Jon W. Rinker

COUNCIL

(Vote for two; 2-year term)

DEMOCRATIC

Melvin R. Gildner

Michael J. Brogan Sr.

REPUBLICAN

No candidates

TOWNSHIPS

HANOVER TOWNSHIP COUNCIL

(Vote for not more than three; 4-year term)

DEMOCRATIC

Bruce E. Paulus

REPUBLICAN

H. Curtis Wegfahrt

Bob Heimbecker

HEIDELBERG SUPERVISOR

(Vote for one; 6-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Steve Bachman

SUPERVISOR

(Vote for one; 2-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Jonathan Jakum

LOWER MACUNGIE TOWNSHIP COMMISSIONER

(Vote for not more than three; 4-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Richard V. Ward

Brian Higgins

Ron Beitler

LOWER MILFORD TOWNSHIP SUPERVISOR

(Vote for one; 6-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Donna Wright

LOWHILL TOWNSHIP SUPERVISOR

(Vote for one, 6-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Paul C. Fisher Jr.

Richard Hughes

LYNN TOWNSHIP SUPERVISOR

(Vote for one; 6-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Justin N. Smith

NORTH WHITEHALL TOWNSHIP SUPERVISOR

(Vote for one; 6-year term)

DEMOCRATIC

Stephen Ewald

Dennis E. Klausaritz

REPUBLICAN

Steve Pany

Eric A. Neubauer

SALISBURY TOWNSHIP COMMISSIONER

(Vote for one; 4-year term)

2nd Ward

DEMOCRATIC

James Seagreaves

Chad Gleissl

REPUBLICAN

No candidates

TOWNSHIP COMMISSIONER

(Vote for one; 4-year term)

4th Ward

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Rodney C. Conn

SOUTH WHITEHALL TOWNSHIP COMMISSIONER

(Vote for not more than two; 4-year term)

DEMOCRATIC

Mark Pinsley

REPUBLICAN

Thomas J. Johns

Christina Tori Morgan

UPPER MACUNGIE TOWNSHIP SUPERVISOR

(Vote for one; 6-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Kathy Rader

UPPER MILFORD TOWNSHIP SUPERVISOR

(Vote for one; 6-year term)

DEMOCRATIC

Joyce K. Moore

REPUBLICAN

No candidates

UPPER SAUCON TOWNSHIP SUPERVISOR

(Vote for not more than two; 6-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Dennis Benner

Patrick M. Leonard

WASHINGTON SUPERVISOR

(Vote for one; 6-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Timothy M. O’Brian

WEISENBERG SUPERVISOR

(Vote for one; 6-year term)

DEMOCRATIC

No candidates

REPUBLICAN

Linda Gorgas

WHITEHALL TOWNSHIP COMMISSIONER

(Vote for not more than three; 4-year term)

DEMOCRATIC

Shawn E. Clary

Thomas Slonaker

Joseph J. Marx Jr.

REPUBLICAN

Antonio A. Pineda

Ron Sterner

Kerry S. Kramer

SCHOOL DISTRICTS

Candidates for school director may cross file to be on the ballots of both the Democratic Party and the Republican Party. They are listed below according to the Democratic ballot order. Cross-filed candidates are listed first, followed by those who are on the ballot of only one party.

ALLENTOWN SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTOR

(Vote for not more than four; 4-year term)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Robert Walker

Sara Jane Brace

DEMOCRATIC

Phoebe D. Harris

Cheryl Johnson

Lisa A. Conover

CATASAUQUA AREA SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTOR

(Vote for not more than four; 4-year term)

(Catasauqua Borough & Hanover Township, Lehigh County, &

North Catasauqua Borough, Northampton County)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Dale K. Hein

DEMOCRATIC

Jason M. Bashaw

 

(Vote for not more than two; 2-year term)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Dale K. Hein

EAST PENN SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTOR

(Vote for not more than four; 4-year term)

(Alburtis, Emmaus & Macungie Boroughs and Lower Macungie & Upper Milford Townships)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Adam Smith

Z.W. Munson

Alisa Bowman

Sherrine M. Eid

Alan Earnshaw

Wally R. Vinovskis

DEMOCRATIC

Ellen Zimmer Lewis

NORTHERN LEHIGH SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTOR

(Vote for not more than four; 4-year term)

(Slatington Borough & Washington Township, Lehigh County; and Walnutport Borough, Northampton County)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Gary S. Fedorcha

Robert J. Keegan Jr.

NORTHWESTERN LEHIGH SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTOR

(Vote for not more than four; 4-year term)

(Heidelberg, Lowhill, Lynn & Weisenberg Townships)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Alan L. Rex

Tom Nardone

Phillip Toll

Marci Handwerk Piescienski

Todd Hernandez

James Warfel

PARKLAND SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTOR

(Vote for not more than four; 4-year term)

(North Whitehall, South Whitehall and Upper Macungie Townships, and part of Allentown 17th Ward, 4th District & 18th Ward, 2nd District)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Sheikh Afzal

Jay Rohatgi

Marie Maritch

Linda Perlman-McKenna

David J. Hein

Robert M. Cohen

DEMOCRATIC

Marc Posegay

Keith Massie

REPUBLICAN

David M. Caruth

SALISBURY SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTOR

(Vote for not more than four; 4-year term)

(Salisbury Township)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Joseph D. Gnall

Mary L. Ziegler

Audrey H. Frick

George J. Gatanis

SOUTHERN LEHIGH SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTOR

(Vote for not more than four; 4-year term)

(Coopersburg Borough and Lower Milford & Upper Saucon Townships)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

Kathleen Parsons

Anita K. Desai

Mary Ann Nord

Jennifer L. Smith

WHITEHALL / COPLAY SCHOOL DISTRICT

SCHOOL DIRECTOR

(Vote for not more than four; 4-year term)

(Coplay Borough and Whitehall Township)

DEMOCRATIC / REPUBLICAN

William Fonzone Sr.

Wayne A. Grim

REPUBLICAN

George Makhoul